Żywy Różaniec Forum Frondy
RSS
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
 

 

    AnnaE

Większość  pytań zadawanych przez osoby skłonne do podjęcia modlitwy wspólnie z nami w Żywym Róża?cu dawnego Forum Frondy jest typowa.
W związku z tym, właśnie w tym miejscu, postanowiliśmy umieścić większość takich pytań wraz ze zwięzłymi odpowiedziami na nie.
Ustaliliśmy, że osoba należąca do Żywego Różańca dawnego FF nazywana będzie płatkiem FF-Róży albo płateczkiem FF-Róży (to dla tych, którym nazwa kojarzy się z wiadomym Zenonem). Można też używać określeń Damy i Rycerze dawnego GT-R na óż Różańcowych.

1. Czy osoba spoza FF może być płatkiem FF-Róży?
Odp. Wystarczy zalogować się na IVRP.pl, Rebelyi, w Jaskini Cyrusa czy na Ex Cathedra i ta przeszkoda zostanie automatycznie usunięta.

2. Jakie są obowiązki płatka FF-Róży?
Odp.Przypomnijmy:
Każda doba ma 1440 minut.
Z tylu, w naszych intencjach ofiarujemy  5 minut.

Tyle trwa odmówienie
1 x Ojcze Nasz...
10 x Zdrowaś...
1 x Chwała Ojcu...

podczas rozważania jednej Tajemnicy Różańcowej.


To są wszystkie obowiązki jednej Damy czy jednego Rycerza FF-Róży Żywego Różańca.

3. Gdzie się spotykamy na wspólnej modlitwie? Jak to jest zorganizowane?
Odp. W specjalnie do tego celu wyznaczonym wątku modlitewnym, łatwo dostępnym na IVRP, w Jaskini Cyrusa i na Ex Cathedra.

 

Aktualny wątek z intencjami znajduje się pod linkami do stron: 

https://www.tapatalk.com/groups/pismejker/rdff-intencje-modlitewne-od-10-do-16-marca-2024-r-t9866.html#p264599https://excathedra.pl/discussion/12404/zrdff-intencje-modlitewne-od-10-do-16-marca-2024

O NAS:

 Spotykamy się nieobligatoryjnie o godzinie 22:00 każdego dnia i rozpoczynamy wspólną modlitwę. 

Kolejne punkty modlitwy różańcowej są codziennie umieszczane w wątkach z intencjami na stronach. Nawet ci, którzy nie potrafią modlić się na różańcu, szybko zdobędą tę umiejętność.

4. A co z intencjami?
Każdego dnia przed wspólną modlitwą, w tym samym wątku, wszyscy mogą zamieszczać swoje intencje, w których będzie odmówiona wspólna modlitwa różańcowa.
Na początku zostają umieszczone Papieskie Intencje misyjne, Intencje ogólne na każdy miesiąc kolejnego roku i Intencje Stałe Żywego Różańca dawnego FF.

5. Co jeszcze można zamieszczać poza intencjami?
Odp. Można zamieszczać swoje indywidualne rozważania przydzielonej Tajemnicy Różańcowej, przemyślenia, prośby i uwagi. Także dziękczynienia.

6. Są jeszcze miejsca? Bo jestem chętny.
Odp. Tu każdy znajdzie miejsce dla siebie.

7. Grzesznik i innowierca też?
Odp. Każdy, a więc wszyscy. Kto nie potrafi - z nami nauczy się. Wystarczy szczerze pytać o wszystko.

8. A co będzie, jeśli kiedyś nie dam rady zjawić się na FF na wspólnej modlitwie o 22:00 ?
Odp. Jeśli kiedyś będziesz mieć problem ze wspólną modlitwą, pomodlisz się samotnie, w czasie i w miejscu dla siebie dogodnym, w łączności duchowej z nami.

9. Jeśli chcę odmawiać Różaniec bez Tajemnic światła?
Odp. Mamy FF-Róże dla tzw. Tradsów. Nie ma żadnej przeszkody w utworzeniu kolejnej FF-Róży tzw. Tradycyjnej, jeżeli braknie miejsc w istniejących. 

10. Kiedy następuje zmiana tajemnicy i na jaką?
Odp. Wymiana Tajemnic odbywa się w każdą I niedzielę miesiąca. Każda osoba otrzymuje następną w kolejności Tajemnicę Różańca Świętego.

11. Czy FF-Róża trwa do końca świata ?  :-)
Odp. Tak, FF-Róża ma tylko ograniczenia techniczne. Dopóki żyją Damy i Rycerze FF-Róż - wszystkie FF- Róże kwitną ku chwale Boga i Niepokalanej.

12. Kiedy zostaniemy wpisani do Księgi Żywego Różańca?
Odp. Ksiądz Dyrektor zaproponował maj - miesiąc poświęcony Maryi.
Przyjedziemy (kto będzie mógł) na Nabożeństwo Majowe do Parafii Księdza Dyrektora i tam będziemy WSZYSCY uroczyście odczytani z Księgi Żywego Różańca FF.
(...)
Dobrze by było, aby Rycerze FF-Róż, którzy nie przyjadą na Nabożeństwo do Katowic, w tym samym czasie wzięli udział w Nabożeństwie w swojej parafii w duchowej łączności z nami. Jeśli kilka osób mieszka w pobliżu siebie - mogłyby razem uczestniczyć w takim Nabożeństwie.
Po nabożeństwie proponuję zorganizowanie skromnej agapy :)

Róże powstające po tym czasie, zostaną uroczyście przyjęte w kolejnym, ustalonym i podanym wcześniej do wiadomości, terminie.

* * * *
Pamiętajmy,
Najważniejsza jest modlitwa.
FF-Róże istnieją i wypełniają swoje zadanie.
Księga Żywego Różańca FF dopełni jednego z wymogów ustalonego przez Księdza Prymasa Regulaminu i uwierzytelni nasze Dzieło.

13. Jak zorganizować naszą modlitwę w poszczególnych Różach podczas ewentualnego odcięcia dostępu do internetu (globalnego lub jednostkowego). Może to przecież potrwać nawet miesiąc i więcej! Podobnie w innych sytuacjach związanych przykładowo z : brakiem prądu, pobytem w miejscach bez dostępu do do internetu, długotrwałą chorobą, pobytem w szpitalu, podjęciem specjalnych postanowień itp. ?
Odp. Postąpimy podobnie, jak te osoby, które w danym dniu nie mogą modlić się z nami, wchodząc do przeznaczonego w tym celu wątku. W przedstawionych sytuacjach zabezpieczyć się nie możemy, bo nie mamy na nie żadnego wpływu, a czasem nawet zupełnie świadomie je wybieramy (ferie, wakacje, umartwianie się, itp.)
W takich przypadkach o godzinie 22:00 (albo w czasie dla nas odpowiednim) łączymy się duchowo ze wszystkimi osobami z ŻRFF i odmawiamy swoją tajemnicę.
Pamiętać musimy o tym, że w każdą I niedzielę miesiąca następuje wymiana Tajemnic Różańcowych. Każda osoba podejmuje rozważanie następnej w kolejności Tajemnicy Różańcowej.
Warto więc zaopatrzyć się w jakiś zbiorek (broszurkę) ze wszystkimi Tajemnicami Różańcowymi albo po prostu wydrukować sobie z internetu te wybrane i ulubione. W takich awaryjnych sytuacjach będą nam przydatne. Podobnie z intencjami Papieskimi i Ogólnymi.
Warto wydrukować te, które będą podane na cały rok na naszej podstronie. Mogą się przydać.

14. A jeśli szatan zasieje skutecznie zamęt w duszy Damy bądź Rycerza i zaprzestanie ona/on odmawiania Różańca ?!
Odp. Każdy, kto z jakichkolwiek powodów nie będzie mógł dalej z nami modlić się, proszony jest jedynie o powiadomienie nas o tym.
Na pewno Maryja przyprowadzi nam kolejnego Rycerza.
A za osobę, która wspólnie z nami modliła się - my będziemy codziennie wstawiać się do Boga za pośrednictwem Niepokalanej.

15. A jak ktoś umrze?
- Przy comiesięcznej zmianie tajemnic - rozsyłanej przecież także mailowo - każdy  zwrotnie potwierdza zelatorowi, że żyje i trwa na modlitwie z ŻRFF.
Odp. To dobry pomysł.
Dlatego bardzo proszę o dalsze przesyłanie informacji do swoich zelatorów z aktywnymi adresami e-mail i z nickami.
Otrzymałam kilka bez nicków i nie wiem czyje :)
Jeszcze jest taka możliwość, że złośliwie nie zostaniemy o tym powiadomieni.

Każdy za swoje postępowanie odpowiada przed Panem Bogiem.
Dlatego bardzo proszę:
wszyscy, póki jesteśmy świadomi, poprośmy kogoś bliskiego, aby w takich przypadkach powiadomił nas o tym.
Tak po śmierci ciała, jak i przy ciężkim niedomaganiu duszy - będziemy błagać Boga o zmiłowanie.

Zauważyliście zapewne, że wielu Rycerzy deklaruje dodatkowe modlitwy w różnych intencjach.
Módlmy się więc i za takie przypadki.

- Aniu bardzo dziękuję za dziewiątą odpowiedź, bo do tej pory to tak jakoś nieśmiało podnosiłem ten paluch do góry i zaraz opuszczałem nie mogąc się zdecydować na to by głośno krzyknąć, że tak bardzo chciałbym się do Was (Nas :) przyłączyć. I jakby miała powstać kolejna tradycyjna Róża to bardzo proszę o swoją część odpowiedzialności za Tych którzy chcą (za tych którzy się wahają, za tych którzy się boją i za tych co nie mają zamiaru się przyłączyć też) modlić się wspólnie w gronie frondowych przyjaciół.

16. A jeśli ktoś zapomni o swej dziesiątce?
Odp. Pamiętajmy: Udział w każdym Żywym Różańcu jest przywilejem. Brak modlitwy nie jest obarczony rygorem grzechu, a brakiem zasługi, której nie zdobędziemy.

Na drugi dzień można odmówić dodatkową dziesiątkę za drugą osobę, której też się coś takiego przytrafiło :)
Starajmy się.
Ale jesteśmy tylko ludźmi.
Dlatego tak dużą wartość ma każda dodatkowa dziesiątka Różańca.
Uzupełniajmy się nawzajem.

17. Może to dziwne pytanie, ale skoro powstały już prawie cztery Róże, to jak rozumiem każda Róża to oddzielny "twór", ale wszystkie razem modlą się we wszystkich intencjach. czyli 80 osób modli się o to samo! Tak?
Odp. Dokładnie tak. Żywy Różaniec, to jak bukiet Róż. Każda Róża odmawia kompletną modlitwę różańcową. Ale stanowimy jedno.
Dlatego mamy jeden wątek modlitewny "Intencje stałe".

W parafiach też zbiera się cały Żywy Różaniec w jednym kościele na wspólnych mszach świętych. U nas obecnie 600 osób. Przychodzi kto może i modlimy się wszyscy w podanych intencjach. Pozostałe osoby - modlą się w duchowej łączności z nami.
 

- Nawet ci, którzy nie potrafią modlić się na różańcu, szybko zdobędą tę umiejętność.
--------------------------------


Szczęść Boże!

- Super! Takich oczywistości bardzo, bardzo w Polsce brakuje!!!

18. Czy św. Piotr akceptuje legitymację? damsko-rycerską na wejście do Niebiesiech? ;-)
Odp. :) Zobaczymy

19. Czy przed codzienną modlitwą musę? zaglądać na FF i odczytywać wszystkie aktualne intencje?
Odp. W zasadzie powinno się chociaż raz dziennie tam zajrzeć i je odczytać, wszak w tych intencjach  modlimy się.
Jeśli jednak ktoś nie ma takiej możliwości, bo np. nie ma dostępu do internetu albo świadomie podjął takie okresowe zobowiązanie niewchodzenia do sieci, to przed modlitwą poprosi Boga o wysłuchanie intencji zamieszczonych w wątku modlitewnym ŻRFF. Ufajmy, że Pan Bóg będzie wiedział o co prosimy.

20. Tu mam pewną wątpliwość, gdyż czytanie intencji zajmuje mi więcej czasu, niż sama modlitwa.
Czy to właściwe proporcje?

Odp. To prawda :)
[EDIT]

Na początku istnienia ŻRFF, a więc w momencie dawania powyższej odpowiedzi, było ich niewiele.
Obecnie sporo z nas modli się ogólnie "w intencjach ŻRFF".
Przypuszczam, że każdy czyta przynajmniej swoją.
Jak napisałam powyżej:
"Ufajmy, że Pan Bóg będzie wiedział o co prosimy."

Pan Bóg nie jest buchalterem.

Nie wystawił cennika za wysłuchiwanie modlitw. Czasem wystarczy westchnienie do Boga czy akt strzelisty, a czasem, jak w przypadku św. Moniki, 40 lat. To Bóg zna naszą kondycję.


Przeglądamy z Cyrylicą i Marniokiem te intencje z troską. Aktualizujemy, poprawiamy, dołączamy nowe i każdą z nich ogarniamy modlitwą.
Każda z tych intencji, to wołanie człowieka o pomoc w potrzebie albo dziękczynienie z głębi serca.
Obyśmy mieli chęci i siły do tego jak najdłużej .

21. "W każdą I (pierwszą) Niedzielę miesiąca mamy wymianę Tajemnic Różańcowych. W tę właśnie niedzielę zaczynamy rozważanie następnej w kolejności Tajemnicy."
Czyli jeśli dobrze rozumiem każdego dnia przez cały miesiąc do następnej wymiany jedna osoba rozważa jedną Tajemnicę (np. pierwszą Tajemnicę Chwalebną)?

Odp. Tak właśnie jest.
Każdy otrzymaną Tajemnicę rozważa codziennie przez miesiąc, aż do kolejnej wymiany tajemnic.

22. Gdzie mogę znaleźć aktualną z konkretnego dnia intencję?
Odp. Przed 22:00 staramy się, żeby wątek z intencjami był dostępny na pierwszej stronie każdego z czwórforumka z tytułami wątków.


23. Anno, jak Ci się wydaje - po co innowierca miałby się modlić chrześcijańskimi modlitwami?
Odp. Bo ktokolwiek raz spotkał Jezusa Chrystusa, nawet gdy stanie się innowiercą przez pewien okres swego życia, na zawsze już jest Dzieckiem Bożym.
Te modlitwy też są dla niego.
Po co ma się modlić?
Raczej o co:
o 7 Darów Ducha Świętego, które otrzymał w Sakramencie Bierzmowania, a teraz przysypał prochem marności.
Ten stygmat znaku krzyża nakreślony na jego czole jest nieusuwalny.

24. A gdzie mogę wydrukować kwestionariusz?
Odp. To są kwestionariusze, które należy wydrukować, wypełnić i wysłać na adres Księdza Dyrektora.

 

Ks. Marcin Socha

 Parafia Świętego Anioła Stróża, Gorzyce

 

 

w

 

l

 

Legitymacja Damy ?RFF:

 

Legitymacja Rycerza ZRFF


 

Proszę pamiętać o włożeniu koperty ze znaczkiem, z zamieszczonym na niej swoim adresem.
W niej otrzymasz zatwierdzoną legitymację.

25. No dobra, chyba czas się dopisać. Różaniec odmawiam w zasadzie codziennie ale ffrondowe wątki różańcowe do tej pory omijałem. Będę takim wolnym elektronem, obiecuję dziesiątkę dziennie w różnorakich intencjach ffrondowiczów natomiast wpasowywanie się w ramy organizacyjne jest nie dla mnie;)
Odp. Jakie tam ramy.
Nie wyobrażam sobie czegoś takiego na FF.
Po prostu będziesz Rycerzem FF-Róży i będziesz przy swojej dziesiątce rozważał swoją Tajemnicę. Po miesiącu wymiana Tajemnic.
No, może ta konieczność wysłania karty ewidencyjnej, żebyś miał swą kartę w Księdze ŻRFF? Podajesz swoje dane, które chcesz. Może być nawet sam nick. Ale wtedy nie dostaniesz potwierdzonej legitymacji (można potwierdzić osobiście u księdza). Bóg Cię zna.

Jedyna zmiana jest z korzyścią dla Ciebie:
odmawiając swoją dziesiątkę samotnie, masz odmówioną tylko dziesiątkę.
Odmawiając tę samą dziesiątkę w Róży - masz zasługę odmówienia całego Różańca.

26. Przyznam, że mam trochę podobne podejście jak we wcześniejszym poście. Może dałoby radę powołać jakąś specjalną Różę mniej sformalizowaną (m.in. bez obowiązku wspólnego odmawiania o określonej godzinie a indywidualnie w ciągu dnia z kontaktem raz na miesiąc przy wymianie tajemnic)?
Odp. Ależ właśnie dokładnie tak jest :)
Nie ma obowiązku codziennego meldowania się o 22:00 w ściśle określonym wątku.
To przywilej, udogodnienie, a nie obowiązek.
Każdy modli się w czasie i miejscu dla siebie dogodnym, w łączności duchowej z ŻRFF.
Jeśli masz świadomość przynależności do ŻRFF i dobrą wolę modlitwy, to zupełnie wystarczy.
 Raz w miesiącu otrzymasz maila z informacją o wymianie Tajemnic.

Odpowiesz na niego zelatorowi przynajmniej znakiem +

 

27. Hmm... Czy nadal obowiązuje ten wymóg wypełniania kwestionariusza, który widnieje na zrff.pl?

Jeszcze raz.
Jesteśmy najprawdziwszą, poważną grupą modlitewną, którą obowiązuje Ceremoniał Żywego Różańca.
Jednym z wymogów jest zapis każdej osoby w Księdze Żywego Różańca.
Wysłane do Księdza promotora wypełnione druki stanowią karty Księgi.
Są one poświęcone i pobłogosławione co roku podczas Mszy św., odprawionej w intencji ŻRFF, w rocznicę jego powstania. To błogosławieństwo spływa na każdą osobę z ŻRFF.

Inną sprawą jest zakres wymaganych danych.
Jeśli chcesz posiadać legitymację ŻRFF, ten zakres siłą rzeczy musi być większy, bo legitymację trzeba gdzieś przesłać. Chyba że odbierze się ją osobiście po Mszy świętej w rocznicę.

Jeśli ktoś nie chce legitymacji, wystarczy gdy prześle Księdzu Kartę ewidencyjną z podanymi danymi, nickiem, numerem Róży i aktywnym adresem e-mail.

Druki zawierające niezbędne dane można sporządzić odręcznie czy zaprojektować w/g uznania.
Można je zawieźć osobiście.
Najbliższa Msza święta w każdą rocznicę powstania ŻRFF, w tym roku w I sobotę marca w Katowicach.
 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Po przypadkach, w których próbowano uczynić sobie żart  z  ŻRFF,  modlitwy różańcowej i z nas,  postanowiliśmy,  że będziemy przyjmować osoby do ŻRFF tylko po potwierdzeniu aktywności maila i  poręczeniu przez wiarygodnego FForumowicza.

 

 

 

JPII